BLOG

PF 2021

OKTÓBROVÝ VÝLET: LIETAVA + LIETAVSKÁ SVINNÁ

Ranný autobus nás vysadil v stretde dediny, odkiaľ sme sa vybrali hore – do kopca, do krásnej hmly. Stretli sme milión pavučiniek a stádo koní. Les voňal hubami a po poslednom stúpaní sme sa dostali do cieľa – sedla medzi Lietavou a Lietavskou Svinnou, kde sme chceli stráviť deň. Po vytúženej desiate sme mali čas preskúmať náš základný tábor. Potom sme v troch skupinách zamierili tromi rôznymi smermi na prieskum terénu. Úlohou bolo nájsť 5 vecí, ktoré poznáme a 5 vecí, ktoré nepoznáme. Našli sme kadečo – všakovaké druhy húb, listov, papierovú kôru, klinčeky, bobule, ihličie… Priraďovali sme k veciam správne názvy a tým, ktoré sme nepoznali sme tvorivo vymýšľali mená 🙂 Po vzájomnej prezentácii (aj so špeciálnymi efektami!) sme spoločne prichystali drevo na oheň, palice na opekanie a hostina sa mohla začať! Plánovaná poobedná hodina bola vytlačená voľným programom – najmä novými olympijskými (tramtárskymi) disciplínami: skákanie cez gumu a let z hamaky. Po olovrante sme sa pobalili, rozlúčili so super miestom a vyrazili na bus. Cestou sme olovrant doplnili o dary lesa – trnky a drienky. Záverečná spoločná reflexia ukázala, že takmer všetkým sa páčilo takmer všetko. A čo sa nepáčilo, môžeme nabudúce spoločnými silami vylepšiť 🙂

Za nádherné čiernobiele fotky ďakujeme Zuzke Leitmannovej!

EXPEDÍCIA LETO 2020

RIA

Deň 1

Ranné stretnutie v Sade na studničkách a presun na vlakovú stanicu. Cestovanie troma vlakmi sme si užili, aj takmer nekonečný tunel sme zvládli! Vystúpili sme na zastávke s krásnym názvom Remäta, pozreli sme do mapy a vyrazili sme. Cez krásne lesy a lúky sme putovali k nášmu cieľu.

A na lúkach to veru žilo! Motýle, húsenice, stonožky, chrobáky (ktoré sa tvária že sú mŕtve aj keď nie sú), pavúky a všetky ďalšie živé tvory sa nám predvádzali v plnej kráse (až nám to niekedy nedovolilo kráčať a tak sme 5 kilometrov kráčali 4 hodiny 🙂

Naše miestečko nám vyrazilo dych. Útulná útulňa a altánok, krásne lúky a lesích všade okolo, výhľady do diaľky (Jony: “aha, to je náš žilinský komín!”) a zavesené siete už na nás čakali. Dali sme si zaslúžený olovrant a vybrali sa na malý prieskum okolia. Zistili sme kde je prameň, kde je kadibudka a našli sme aj dve super hojdačky!

Prišla za nami aj Zuzka s malým Matúšom (a ten raz bude svojim deťom rozprávať, ako už 1-ročný šiel na svoju prvú expedíciu 🙂

A potom sme sa pustili do práce: nanosiť drevo, priniesť vodu, očistiť a nakrájať zeleninu, nachystať syry na grilovanie, postaviť stan… Po večeri sme sa vybrali na lúku s krásnym výhľadom a maľovali sme. Dorazila čerstvá posila, Hanka s Tomášom. Priniesli aj svetielka na dotvorenie čarovnej atmosféry a ďalšie zásoby jedla 🙂

Keď padla tma, začali sme sa so škôlkarmi pomaly chystať do postelí. Do stanu, do útulne alebo pod holé nebo – každý ako sa mu páčilo. Školáci potiahli do polnoci, nesmeli totiž chýbať strašidelné príbehy pri ohni. K večeru sa celkom vyjasnilo a tak sme rovno zo spacákov mohli pozorovať nebo plné hviezd 🙂

Celú noc nás poctivo strážila Ela a Viktorka, takže sme sa ničoho nemuseli báť.

Deň 2

Ráno pozvoľné prebúdzanie a vyliezanie zo spacákov. Vianočka na raňajky je super už sama o sebe ale na našom miestečku chutila ešte 100 krát lepšie! 🙂

Po raňajkách sme pobalili, lebo sa zberalo na dážď. A kým pršalo, opiekli sme pod strieškou altánku marshmallow. Energiu sme doplnili aj desiatou a vyrazili sme na cestu späť, tento krát do Ráztočna.

Zdolali sme náročný terén a pred odchodom vlaku sme stihli aj obed. A potom tunely (aj ten takmer nekonečný), prestupy a nakoniec sme tu: Žilina, rodičia a nadšené zvítania!

Bolo to krásne, tešíme sa o rok!

(napísala Lenka)

DEŇ DETÍ = DEŇ RODIČOV ??

Dnes sa konečne otvára bránka našej školy a budeme môcť najlepší mesiac školského roku stráviť spolu s deťmi ?
Veľmi si však ceníme odhodlanie rodičov, ktorí sa počas karantény premenili na trpezlivých a konštruktívnych učiteľov, a tak nám pomohli s deťmi úspešne pracovať aj na diaľku cez Zoom, Jamboard a všakovaké online nástroje?
Preto im dnes – úspešným surferov na prvej vlne epidémie – vystavujeme takéto vysvedčenia! ? ?‍♀️?‍♂️

OSLAVUJEME! ?

Máme obrovskú radosť z toho, že mestské zastupiteľstvo v Žiline v pondelok schválilo náš zámer zriadiť v Žiline novú súkromnú základnú školu Felix od školského roku 2021/2022.
Je to projekt, na ktorom pracujeme už niekoľko mesiacov, a pevne veríme, že sa nám ho podarí dotiahnuť do úspešného konca.
Ďalším krokom pre nás predstavuje dokončenie registrácie na Ministerstve školstva, ktorej výsledkom bude zaradenie do siete škôl.
Ďakujeme vám všetkým za vašu podporu a pomoc, veľmi si ju vážime.
Držte nám palce! ✌️

Online škola Tramtária

ranný kruh s Jankou
hodina kreslenia s Dušanom a Hankou
informatika s Jakubom (a Emilom!)

Teraz nemôžeme ísť do školy, lebo sú všetky zatvorené. Ale nemáme prázdniny a učíme  sa doma. S rodičmi sa učíme a aj sami a ešte cez internet. A môžeme vidieť svojich kamarátov.   

Ako sa vám učí doma?
Jonáš : URČITE HORŠIE.ŽE PODLA MŇA JE JANKA LEPŠIA UČITELKA AKO MAMA, ALE MAMA JE LEPŠIA KUCHÁRKA. NAJVIAC MA BAVIL PRÍBEH O CHLAPCOVI S UVARENÝM SEMIENKOM. NAJVIAC MI CHÝBA ASI FIFO, LEBO S NÍM SA HRÁVAM NAJVIAC, STÁLE.

Hanka: rovnako lebo sa rovnako dobre cítim.

Kubko B.: v škole sa mi lepšie učí lebo viem kedy sa mám učiť.

Sima: MNE SA DOMA UČÍ STREDNE 🙂 NIEKTORÉ UČENIE JE DOBRÉ A NIEKTORÉ NANIČ 😀 NAJVIAC MI CHÝBAJÚ LEA A JAKUB KAPRÁL.

Lea: mne sa dobre učí doma aj v škole. Ale chýba mi Sima a Kubko. 
 
(anketu si pripravila a spracovala Lea)

UČÍME SA SPOLU

I keď sa teraz nemôžeme stretnúť v škole, učíme sa spolu ďalej. Dnes sme robili myšlienkovú mapu k novej téme – pohyb. Každý napísal na virtuálny lístoček, čo ho k téme napadlo, druháci potom lístočky kódovali podľa farieb do kategórií a prváci ich podľa farieb premiestňovali na správne miesto na virtuálnej tabuli. Toto všetko vďaka webexu, jamboardu a veľkému nadšeniu žiakov, rodičov aj učiteľov.
Sme radi, že sa máme 🙂

brainstorming k novej téme POHYB
vidíme sa aj počujeme

Dodržiavanie pravidiel, džbán dobrých skutkov… a jumping aréna! ?‍♂️

Na začiatku školského roku tvrdý oriešok, teraz už oriešok v čokoláde.

Prvý krok: Vymyslieť spolu s deťmi pravidlá školy.

Čo by vám pomohlo, aby ste sa tu cítili dobre a aby ste sa mohli veľa naučiť?

Druhý krok: Dodržiavanie pravidiel

Tresty? Moc nefungujú. Rozhovory? Pripomínanie pravidiel? Funguje, ale nie vždy je na to čas a priestor.

V tomto nám pomohli kartičky. Nie ako odmena ani trest, ale ako okamžité zrkadlenie správania. Keď nejaký žiak vyrušuje, nemusíme ho napomínať. Iba od učiteľa dostane žltú kartičku. Neprináša to negatívnu energiu, nepreruší tok myšlienok ani tvorivú atmosféru, iba v tichosti naznačí žiakovi, že sa mu nedarí dodržať nejaké pravidlo.

Žiak sa nad tým zamyslí a po hodine sa o tom príde porozprávať s učiteľkou, spoločne hľadajú príčiny aj riešenia. Zelené kartičky žiaci dostávajú ako ocenenie správania či práce na hodine. Ocenenie prichádza od učiteľov, od žiakov vzájomne, aj od žiakov smerom k učiteľom. Za zelené kartičky vhadzujeme do džbánu gaštany a zbierame tak dobro v triede. Keď sa džbán naplní, dohodneme sa, ako to spoločne oslávime.

Tretí krok: Oslava! ?

Náš prvý džbán sme oslávili v Jumping aréne v Brodne. A bolo to krásne, radostné! Ďakujeme JumpStreet.sk, že sa o nás krásne postarali, isto prídeme zas.

⬇️ Slovami našich školákov: ⬇️„ste najlepsia jumping aréna dakujeme ? ? ? !!!“

Výlet na rozhľadňu: Jarná turistická sezóna zahájená!

Expresný (jedna noha tam – druhá späť) doobedný výlet na rozhľadňu na Dubni. Po ceste sme sa stihli nielen nadesiatovať a pokochať, ale počas nepopulárneho šlapania nahor sme si našli priestor i na dosiaľ neprebádanú oblasť aktuálnej témy ČAS. Áno, na rad konečne prišli vzrušujúce „Otázky na telo“, ktoré deti vymysleli ešte niekedy v januári počas úvodného brainstormingu: Čo je čas? Kedy vznikol? Riadi sa podľa neho všetko a všetci? A kedy sa čas skončí? V napínavom boji o čas (chceli sme stihnúť bus o pol dvanástej) v kombinácii s neľútostným stúpajúcim terénom sa medzi nás vplížila tá pravá kontemplačná nálada a mnohí si na odpovediach doslova zgustli. Naše myšlienky sme preto nezapísali, lež nahrali a už teraz sa tešíme, ako si naše „ufučané úvahy o čase“ budete môcť vypočuť aj vy…
(napísala Marika)

https://soundcloud.com/komunitn-kola-tramt-ria/rozhovory-o-case-cast-prva-voda-slnko-a-sponka

 

Prespávačka – ohliadnutie sa za vianočným večierkom

Na prespavačku ide kubko lea hugo hanka jonaš filip filipko martin jakub aj marika jakub janka
a všeci sa ťešili na prespavačku
a aj zme si davali darčeki
aj zme jedli špageti
aj zme behali
potom zme pozerali 2 filmi

(nakreslila a napísala Lea, vedúca školského časopisu a aktívna blogerka)

Zimný výlet k Šútovskému vodopádu

Ranné stretnutie na stanici prebehlo celkom hladko a potom to nenápadne začalo gradovať. Najprv náš vlak meškal 10 minút. To sa ešte dá. Potom sme v správnej stanici nemohli otvoriť dvere vlaku (boli pokazené). Doviezli sme sa až do Kraľovian. Tam nás zachránilo, že vlak v opačnom smere mal hodinové meškanie a hoci mal byť už dávno preč, stihli sme ho. A tak sme sa doviezli späť do Šútova. Pre istotu sme sa spýtali, ktoré dvere fungujú 🙂 Pri jazere/lome sme si dali desiatu a vyrazili sme smer vodopád. Pri chate na začiatku doliny sme jednému pánovi potlačili auto, lebo zapadol v snehu a šmýkalo sa mu na ľade. Cesta bola dlhá a neľahká, chvíľami sme strácali silu aj motiváciu. Ale dali sme to! Nadšené híkanie pri vodopáde prezradilo, že sa tá námaha vyplatila! Dali sme si obed aj sladkú odmenu a späť sme šli tryskom a šmykom. Stihli sme autobus, presadli do ďalšieho meškajúceho vlaku a 17:20 sme boli na stanici. Ako nič! 🙂

(napísala Marika)

Zo života školy: Január

PF 2020!

Zo života školy: December

Mali sme v škole super párty!

Mali sme v škole super párty.  Začala vo štvrtok 12.12.2019 okolo 17.00. 

Hrali sme koncert. Dali sme do toho všetko. Zaznela gitara, klavír aj spev. 

Spievali sme rolničky a vstávajte pastieri. Nikto sa nehanbil. Cítili sme sa dobre. Spievali s nami aj rodičia. 

Potom bolo divadlo. Bolo smiešne. Bol tam dymostroj, ktori sa zapol keď to bolo nebezpečné a lakave a napinavé. 

Dobro nat zlom vihralo 3:0. PRAJEME AJ VAM VESELE VIANOCE 🙂

Zo života školy: November

Na koho sa môšťe spolahnuť?

Škola tramtária robila prieskum a zisťili zme že na čo a na koho sa môšťe spolahnuť. Otpovede boli na internet, na sestru, na rodinu, na mamu, na psa,  na babku na robotu. Na sameho seba.

Zo života školy: Október

:::Návšteva Rosiho 27. SEPTEMBRA:::

Rosi má rád beh. Je veľmi pekný a má 2 mesiace. Má rád školákov.

zapísali Maťko a Kubko

Zo života školy: September

Melódie z Tramtárie!

https://soundcloud.com/komunitn-kola-tramt-ria/ticho-v-prirode
Hrajú Eliška a Sima.
https://soundcloud.com/komunitn-kola-tramt-ria/farebny-les
Eliška a Sima #2.
https://soundcloud.com/komunitn-kola-tramt-ria/martinova-pesnicka
Martinov sólový majsterštuk.

čaute všeci toto je moja pesnička. túto pesničku viem iba ja.

martin mintach

Horúca jarná filmová novinka!

Počas Veľkej noci sme sa venovali filmovaniu a pilne sme pracovali na novej snímke z dielne žiakov našej školy. Sú nielen hlavnými aktérmi nemého filmu, stáli aj za produkciou všetkých soundtrackov, zvukových efektov a majú na rováši aj výrobu sprievodných titulkov.

Nuž, dosť bolo slov. Pohodlne sa usaďte a pustite si nemý krátkometrážny film s názvom „Nemý futbal“. Dúfame, že sa vám bude páčiť.

https://www.youtube.com/watch?v=MoBNL9R_7qA

Ako to u nás vyzerá?

Nechajte sa unášať jemným funky groovom a pozrite si krátky nekonvenčný dokumentárny film o našej škole:

https://www.youtube.com/watch?v=_poul-w3UIk

Apríl 2019 – záznamy z prieskumov medzi účastníkmi nočného pochodu na Schovanku.

Zozbierané a zaznamenané v deň pred pochodom a v prvý vyučovací deň po pochode (Lea, Janka, Dano a všetci ostatní ako respondenti).

I. fáza prieskumu, 4. apríla 2019 poobede:
Kupko sa  citi stredne. Kupko sa tesi na opekacku kupko saboji tmaveholesa
Martin sa velmi tesi na parti a nicoho sa neboji 
Sima sa tesi na celi den a nicoho sa neboji
Hugo sa boji tmaveho lesa, tesi sa na  prespavacku
Leasa tesi naceliden neboisa nicoho
Eliska sa tesi na pochot a boji sa ze jej bude smutno za mamou

II. fáza prieskumu, 8. apríla 2019 
Súhrn odpovedí na 12 otázok kvalitatívneho dotazníka:

 1. Pochod na útulňu bol pekni a zvlášni, dlhý, skvelý, dlhi, ftme, strašidelní.
 2. Keď sa zotmelo, tak mňe sa nechcelo, som sa bál, somsabal, somsa bal, som a sa bala zavreť dvere, boli hviezdi.
 3. Keď sme konečne prišli k Schovanke, išli sme opekať, to bolo super, takzmesiopekali, pekne, tak sme si zapálili ohník.
 4. Totem bol strašidelní, pekni, pekni, super, pekni.
 5. Na chatke bolo dobre, dobke, dobre, pekňe, stôl.
 6. Na večeru som si opiekol/opiekla páročki, špekačka, špekačku, naverečersomsiopjeklasir, slaňin.
 7. Spalo sa mi dobre, dobre, dobre, dobre, dobre, zle.
 8. Druhý deň bol, zasa oheň, krásni, super, pekni, super pretože sme mali super obed.
 9. Najviac mi pomohol/pomohla Ondro, Maťo, Jakubkapral, Simamňenajvjacpomohla, Lea, Janka lebo mi povedala že medveďov sa nemám báť.
 10. Mal som strach keď keťzmeišliftme, sa zotmelo, keďzačalanonc.
 11. Najkrajšie na výlete bolo talizman, les, totem, marzmelos, maľovanie.
 12. Na pochod som si zabudol/zabudla a nabudúce si určite vezmem ňič, ninč, bundu, čelovku, píšťalku.

Čo ma zatiaľ veľmi bavilo v škole 

(napísala a nadiktovala Lea, 26. marca 2019)

 1. točiaca stolička poprvýkrát
 2. ako som vonku našla letokruhy
 3. veľké gule v zime
 4. divadlo o kvapke Aničke
 5. hra na zombíkov
 6. ako som polievala kvietky
 7. ako sme pozerali mimozemšťana Paxiho
 8. ako sme so Simou išli cez blatové kopce k stromu.

Futbal, frolbar a florbal – trikrát s Jakubom 🙂

(napísali a nadiktovali Martin, Jakub B., Fedor, 26. marca 2019)

S Jakubom sme hrali futbal. Som dal 2 góly do čistej bránky a rovný gól. Hral som s Jakubom florbal v snehu, robili sme lopatami cesťički. Nedávno som ešte s niekým hral proti Jakubovi a Maťovi. Skončilo to 3:0 pre Jakuba a Maťa. Bolo mi to jedno. Dobre sme si zahrali. 

Ako sme umývali v škole koše. 

(nadiktovala Eliška, 26. marca 2019)

Neviem čo by som o tom povedala. Aha! Už viem! Umývala som ich iba zvonku, lebo vnútri boli veľmi špinavé. Keď sme skončili s úmývaním, tak sme skoro všetci napĺňali vodu do gumených rukavíc. Bolo to zábavné!

Svetový štrajk za budúcnosť klímy #FridaysForFuture

(Jakub K., 15. marca 2019)

V piatok 15. marca sme sa aj my pridali k celosvetovým štrajkom za budúcnosť klímy a prišli sme na Mariánske námestie ukázať, že starostlivosť o planétu a jej budúcnosť neberieme na ľahkú váhu.

https://www.facebook.com/fridaysforfuturezilina/photos/a.2103499886431002/2103500599764264/?type=3&theater
Foto: Marek Jančúch

Projekt MyMachine Slovakia

(Jakub K., 15. februára 2019)

V piatok 15. februára sa v priestoroch Ateliéru multimediálnej tvorby Žilinskej univerzity v Žiline stretli mladí vynálezcovia zo Ateliéru multimediálnej tvorby Žilinskej univerzity v Žiline, ktorí nakreslili svoje vysnívané vynálezy. Tie im v rámci programu MyMachine Slovakia študenti a doktorandi Fakulty elektrotechniky a informačných technológií spracovali do konceptov. Následne zhotovia funkčný prototyp študenti stredných odborných škôl.

„Deti a mladí ľudia spolu vyrábajú vynálezy snov a pritom sa učia pracovať v tímoch, komunikovať, prezentovať, vnímať a rešpektovať vzájomne svoje talenty, kriticky myslieť a tvorivo pristupovať k riešeniu problémov. MyMachine je medzinárodný program, ktorý vznikol v Belgicku a v súčasnosti sa realizuje vo ôsmych krajinách sveta vrátane Slovenska. Na Slovensku ho realizuje Karpatská nadácia od roku 2016, v tomto školskom roku program po prvý raz prebieha aj v Žilinskom kraji,“ informovala hovorkyňa Žilinskej univerzity v Žiline Martina Slavíková.

Mladí vynálezcovia zo Žiliny si vysnili lietajúce papuče a zázračnú krajinu, doktoranti im v krátkosti ukázali princíp, akým budú ich vynález realizovať. Pomocou kľúčovania na zelené plátno sa tak na malý moment deti ocitli v rôznych prostrediach – od prírody cez Paríž až po populárnu hru Minecraft.

Pri príprave dizajnu a technických riešení sú do programu zapojené aj miestne firmy, odborníci a organizácie. Po zostrojení vynálezov sa uskutoční expozícia, kde si deti budú môcť vyskúšať vynálezy rovesníkov z celého Slovenska.  

https://youtu.be/UejKIPW6cys
Celú reportáž si môžete prečítať na zilinak.sk

Návšteva v CEIT

(Jakub K., január 2019)

V decembri 2018 sme boli pozvaní na návštevu k našim susedom – technologickej firme CEIT, ktorá sídli hneď vedľa našej školy a pracuje na rôznych inováciach pre rast produktivity a efektivity priemyselných podnikov. Ako je vidno z fotografií, naším školákom v rámci exkurzie učarovala najviac virtuálna realita.

Ďakujeme za túto unikátnu príležitosť môcť zakúsiť svet budúcnosti na vlastnej koži.

Projekt komunitnej školy Tramtária podporila Nadácia pre deti Slovenska z grantového programu Hodina deťom

(Tramtária, december 2018)

„Lesný klub Tramtária, ako forma predškolského vzdelávania, funguje v Žiline už 3 roky. Deti, ktorých rodičia zakladali lesný klub sú teda dnes o 3 roky staršie – majú 6 a od septembra ich čaká škola. Rodičia majú záujem v rozbehnutom spôsobe vzdelávania pokračovať. Svoje deti chcú prihlásiť na domáce vzdelávanie a vytvoriť pre ne študijnú skupinu, v ktorej by sa ako domoškoláci stretávali. Táto forma vzdelávania je síce možná, ale štát na ňu prispieva len kmeňovej škole (škola, v ktorej sú deti prihlásené a kam chodia na preskúšanie). Všetky náklady spojené s prevádzkou takejto študijnej skupiny si hradia rodičia sami. Prostredníctvom tohto projektu by sme chceli zabezpečiť najmä nákup materiálneho vybavenia, pomôcok, študijných materiálov.“